Energiamuotojen kertoimet 2027 – mitä uudet kertoimet muuttavat ja mitä eivät?
Valtioneuvosto antoi 8.10.2026 asetuksen energiamuotojen kertoimista, ja uutisointi kiteytyi lauseeseen “kertoimia pienennetään 25 prosentilla”. Lause pitää paikkansa, mutta vain osittain. Uudet kertoimet – sähkö 0,90 ja kaukolämpö 0,38 – koskevat päästöttömiä rakennuksia 1.1.2027 alkaen. Nykyiset kertoimet (sähkö 1,20, kaukolämpö 0,50) jäävät voimaan lähes nollaenergiarakennuksille, ja olemassa olevan rakennuksen energiatodistus lasketaan toistaiseksi niillä. Tässä artikkelissa kerromme, mitä päätettiin, kehen muutos vaikuttaa ja milloin.
Mitä 8.10.2026 päätettiin?
Samana päivänä annettiin kolme asetusta, jotka ovat osa EU:n rakennusten energiatehokkuusdirektiivin (EPBD) toimeenpanoa:
- Valtioneuvoston asetus energiamuotojen kertoimista päästöttömille rakennuksille.
- Ympäristöministeriön asetus uuden päästöttömän rakennuksen energiatehokkuudesta (868/2026) eli uudisrakentamisen uudet vaatimukset.
- Ympäristöministeriön asetus energiatehokkuuden parantamisesta päästöttömäksi rakennukseksi korjaus- ja muutostöissä (869/2026) eli korjausrakentamisen uudet vaatimukset.
Asetukset tulevat voimaan 1.1.2027, mutta pakollisiksi ne tulevat siirtymäajan jälkeen: julkisten organisaatioiden omistamille rakennuksille vuoden 2028 alusta ja kaikille rakennuksille vuoden 2030 alusta. Rakennuksen omistaja voi halutessaan noudattaa uusia vaatimuksia heti 1.1.2027 alkaen. Kerroinasetuksen mukaan hankkeeseen, joka on vireillä asetuksen tullessa voimaan, sovelletaan aiempia säännöksiä.
Päästötön rakennus on EU-direktiivin mukaan rakennus, jonka energiantarve on erittäin alhainen, joka ei aiheuta paikan päällä fossiilisten polttoaineiden päästöjä ja jonka käytöstä syntyy vain hyvin vähän kasvihuonekaasupäästöjä. Energiatodistuksessa sille voidaan jatkossa käyttää tunnusta A0.
Uudet ja nykyiset kertoimet rinnakkain
| Energiamuoto | Nykyinen kerroin (lähes nollaenergiarakennus ja energiatodistus) | Uusi kerroin (päästötön rakennus 1.1.2027 alkaen) |
|---|---|---|
| Sähkö | 1,20 | 0,90 |
| Kaukolämpö | 0,50 | 0,38 |
| Kaukojäähdytys | 0,28 | 0,21 |
| Fossiiliset polttoaineet | 1,00 | 1,00 |
| Rakennuksessa käytettävät uusiutuvat polttoaineet | 0,50 | 0,38 |
Fossiilisia polttoaineita lukuun ottamatta kertoimet pienenevät 25 prosenttia. Sähkön ja kaukolämmön suhde säilyy käytännössä ennallaan, joten valtioneuvoston mukaan niiden suhteellinen kilpailukyky ei muutu. Fossiilisten polttoaineiden kerroin pysyy 1,00:ssa, joten niiden asema heikkenee muihin energiamuotoihin nähden. Lämpöpumpun ympäristöstä ja aurinkopaneelien auringosta ottama energia pienentää edelleen suoraan ostoenergiaa siltä osin kuin se käytetään rakennuksessa.
Asetus antaa lisäksi päästöttömille rakennuksille erilliset kertoimet uusiutuvan ja uusiutumattoman energian osuuksien laskemiseen (esimerkiksi sähkölle 0,47 ja 0,43). Niillä lasketaan, paljonko rakennuksen energiasta on uusiutuvaa.
Miksi kertoimet muuttuvat?
Kertoimet asetettiin edellisen kerran vuonna 2017, ja sen jälkeen energiantuotanto on muuttunut paljon. Ympäristöministeriön muistion mukaan sähköntuotannon ominaispäästöt olivat vuonna 2023 laskentatavasta riippuen 61–63 prosenttia ja kaukolämmön 39–44 prosenttia pienemmät kuin vuonna 2017. Fossiilisten polttoaineiden osuus kotimaisesta sähköntuotannosta oli alle 5 prosenttia vuonna 2023 (15 prosenttia vuonna 2017), ja kaukolämmön tuotannossa 28 prosenttia (52 prosenttia vuonna 2017). Uudet kertoimet ottavat valtioneuvoston mukaan paremmin huomioon uusiutuvan ja muun päästöttömän energian lisääntymisen sähkön ja kaukolämmön tuotannossa.
Kertoimet eivät silti ole päästökertoimia. Ne painottavat energiamuotoja muun muassa luonnonvarojen käytön ja jalostusasteen mukaan, ja sähkön kerroin on edelleen kaukolämmön kerrointa suurempi. Päästöistä lisää artikkelissa energiamuotojen päästökertoimet.
Mitä muutos tarkoittaa E-luvulle?
E-luku on energiamuotojen kertoimilla painotettu laskennallinen ostoenergia neliömetriä kohden. Kun kertoimet pienenevät, myös E-luku pienenee. Oma esimerkkimme: täysin sähköllä lämmitettävän talon E-luku 120 olisi samoilla ostoenergioilla uusilla kertoimilla 120 × 0,75 = 90. Öljylämmitteisessä talossa öljyn osuus E-luvusta ei muuttuisi lainkaan.
Pienempi E-luku ei tarkoita parempaa rakennusta. Päästöttömän rakennuksen E-luku lasketaan uusilla kertoimilla, uusilla raja-arvoilla ja uudella pinta-alan määritelmällä: luku jaetaan lämmitetyn nettoalan sijaan vertailupinta-alalla. Uuden ja vanhan säännöstön E-lukuja ei siksi voi verrata keskenään – samoin kuin vuosien 2013 ja 2018 energiatodistuksia ei voi verrata keskenään (katso onko vanha energiatodistus vielä voimassa).
Esimerkiksi päästöttömän erillisen pientalon E-luvun raja-arvo on 143 − 0,45 × vertailupinta-ala, kun vertailupinta-ala on 50–150 m². 140 neliön talossa se on 80 kWhE/(m²·a) (oma laskelmamme). Uutena vaatimuksena tulee myös raja-arvo käytönaikaisille kasvihuonekaasupäästöille, joka lasketaan kansallisen päästötietokannan vuoden 2030 päästökertoimilla. Saman 140 neliön pientalon raja-arvo on noin 11,2 kg CO₂e neliömetriltä vuodessa (19,15 − 0,057 × 140, oma laskelmamme). Valtioneuvoston mukaan keskeinen vaatimus on rakennuksen energiantarpeen pienentäminen 10 prosentilla nykytasosta.
Kaukolämmölle voi saada verkkokohtaisen kertoimen
Uutta on myös se, että päästöttömän rakennuksen kaukolämmön kerrointa voi pienentää, jos oman kaukolämpöverkon päästöt ovat kansallista keskiarvoa pienemmät. Kerroin lasketaan näin: verkon päästökerroin jaetaan kansallisen päästötietokannan kaukolämmön päästökertoimella, ja tulos kerrotaan 0,38:lla. Kerroin voi pienentyä enintään 0,20:een asti, eikä verkon päästökerroin saa olla kahta vuotta vanhempi.
Ympäristöministeriön muistion esimerkissä verkon päästökerroin on 70 g CO₂e/kWh ja kansallinen 82 g CO₂e/kWh, jolloin kerroin on 70/82 × 0,38 ≈ 0,32. Pienennettyä kerrointa voi käyttää vain rakennuksen valmistumisen jälkeen erikseen laadittavassa energiatodistuksessa, ja kerroin sekä sen laskennassa käytetyt luvut on merkittävä todistukseen. Rakentamismääräysten täyttämistä sillä ei saa osoittaa.
Kehen muutos vaikuttaa ja milloin?
| Tilanne | Mitä muuttuu | Milloin |
|---|---|---|
| Omistat rakennuksen, jolla on energiatodistus | Ei mitään: todistus on voimassa siihen merkittyyn päivään asti, ja uudet asetukset eivät koske jo laadittuja todistuksia | – |
| Tarvitset olemassa olevalle rakennukselle uuden todistuksen | Todistus lasketaan toistaiseksi nykyisillä kertoimilla, koska energiatodistusasetus viittaa niihin | Kunnes energiatodistusasetusta muutetaan |
| Rakennat uutta | Voit valita lähes nollaenergiarakennuksen (nykyiset kertoimet ja vaatimukset) tai päästöttömän rakennuksen (uudet kertoimet ja vaatimukset) | Valinta 2027–2029; päästöttömyys pakollinen julkisten elinten uusissa rakennuksissa viimeistään 1.1.2028 ja kaikissa uusissa rakennuksissa viimeistään 1.1.2030 |
| Korjaat luvanvaraisesti (esim. julkisivu, ikkunat, lämmitystavan vaihto) | Uudet, tiukemmat korjausrakentamisen vaatimukset ja uudet kertoimet | Julkisten elinten rakennuksissa viimeistään 1.1.2028, kaikissa rakennuksissa viimeistään 1.1.2030 |
Energiatodistusasetukseen on tulossa muutos osana EPBD:n toimeenpanoa, mutta 8.10.2026 annettujen asetusten joukossa sitä ei ollut. Muistion mukaan uusia kertoimia on tarkoitus käyttää päästöttömiä rakennuksia koskevien energiatodistusten laadinnassa sen jälkeen, kun niitä koskevat säädökset ovat voimassa.
Mitä korjausrakentamisessa muuttuu?
Korjausrakentamisen uutta asetusta (869/2026) sovelletaan kaikkiin rakennuksiin viimeistään vuodesta 2030 alkaen. Nykyisin luvanvaraisessa korjauksessa voi valita kolmesta tavasta; uudessa asetuksessa tapoja on kaksi: rakennusosakohtaiset vaatimukset tai E-luvun pienentäminen. Rakennustyypin mukainen energiankulutuksen raja-arvo jää pois.
| Vaatimus | Nykyinen korjausrakentamisen asetus | Uusi asetus 869/2026 |
|---|---|---|
| Ulkoseinä | Alkuperäinen U-arvo × 0,5, enintään 0,17 W/(m²K) | Alkuperäinen U-arvo × 0,45, enintään 0,17 W/(m²K) |
| Yläpohja | Alkuperäinen U-arvo × 0,5, enintään 0,09 W/(m²K) | Alkuperäinen U-arvo × 0,45, enintään 0,09 W/(m²K) |
| Alapohja | Parannetaan mahdollisuuksien mukaan | Alkuperäinen U-arvo × 0,45, enintään 0,17 W/(m²K) |
| Uudet ikkunat ja umpinaiset ulko-ovet | U-arvo 1,0 W/(m²K) tai parempi | U-arvo 0,8 W/(m²K) tai parempi (lasiaukolliset ovet 1,0) |
| E-luvun pienentäminen, pien-, rivi- ja ketjutalo | Enintään 0,8 × laskettu lähtötaso | Enintään 0,8 × laskettu lähtötaso, uusilla laskentasäännöillä ja kertoimilla |
| E-luvun pienentäminen, asuinkerrostalo | Enintään 0,85 × laskettu lähtötaso | Enintään 0,85 × laskettu lähtötaso, uusilla laskentasäännöillä ja kertoimilla |
Teknisille järjestelmille tulee uusia vähimmäistasoja: esimerkiksi ilmanvaihdon lämmöntalteenoton vuosihyötysuhteen on oltava vähintään 55 prosenttia, ja jos uusi päälämmitys on lämpöpumppu, sille on oma hyötysuhdevaatimuksensa. Joustot säilyvät: valtioneuvoston mukaan korjausrakentamisessa voi edelleen joustaa muun muassa teknisen, toiminnallisen tai taloudellisen toteutettavuuden perusteella. Jos rakennukselle on laadittu perusparannuspassi, sitä voi käyttää vaiheittaisten korjausten suunnitelmana. Nykyiset korjausrakentamisen vaatimukset ja niiden käytännön merkityksen olemme käyneet läpi artikkelissa korjausrakentamisen energiaselvitys.
Mitä sinun kannattaa tehdä nyt?
- Omistat valmiin rakennuksen: ei kiireellisiä toimia. Voimassa oleva todistus kelpaa myyntiin ja vuokraukseen. Uutta todistusta ei kannata tilata paremman luokan toivossa, sillä olemassa olevan rakennuksen todistus lasketaan yhä nykyisillä kertoimilla. Tarkista todistuksesi energiatodistushaku-työkalullamme.
- Rakennat vuosina 2027–2029: keskustele suunnittelijan kanssa, kannattaako rakentaa jo päästöttömäksi. Silloin rakennus täyttää jo nyt tiedossa olevat vuoden 2030 vaatimukset. Rakennusluvan energiaselvityksestä kerromme artikkelissa energiaselvitys rakennuslupaa varten.
- Taloyhtiö suunnittelee luvanvaraista korjausta: katsokaa, osuuko rakentamislupa vuoden 2030 rajan yli. Silloin hankkeeseen sovelletaan uusia vaatimuksia, ja ne kannattaa ottaa huomioon jo suunnitteluvaiheessa – katso taloyhtiön energiaremontti.
Laadimme energiaselvitykset uudis- ja korjaushankkeisiin sekä energiatodistukset. Rakentaja: jätä tarjouspyyntö. Korjaushanke: pyydä arvio.
Lähteet:
- Valtioneuvosto: Rakennuksissa käytettävien energiamuotojen kertoimia sekä uudis- ja korjausrakentamista koskevat asetukset annettu (8.10.2026)
- Valtioneuvoston päätös: asetus rakennuksissa käytettävien energiamuotojen kertoimien lukuarvoista (8.10.2026)
- Valtioneuvoston asetus rakennuksissa käytettävien energiamuotojen kertoimien lukuarvoista (asetusteksti, pdf)
- Ympäristöministeriön muistio asetuksesta (VN/18837/2024, 5.10.2026, pdf)
- Ympäristöministeriön asetus uuden päästöttömän rakennuksen energiatehokkuudesta 868/2026 (Finlex)
- Ympäristöministeriön asetus rakennuksen energiatehokkuuden parantamisesta päästöttömäksi rakennukseksi korjaus- ja muutostöissä 869/2026 (Finlex)
- Valtioneuvoston asetus rakennuksissa käytettävien energiamuotojen kertoimien lukuarvoista 788/2017 (Finlex)
- Ympäristöministeriön asetus rakennuksen energiatodistuksesta 1048/2017 (Finlex)
- Ympäristöministeriön asetus rakennuksen energiatehokkuuden parantamisesta korjaus- ja muutostöissä 4/13 (pdf)
- Ympäristöministeriö: Rakentamismääräyskokoelma (asetus 4/13 ja sen muutos 2/17)
- Ympäristöministeriön asetus energiatodistuksessa käytettävästä A0-tunnuksesta 365/2026 (Finlex)
Artikkeli on luettavissa myös: Svenska: Energiformsfaktorer 2027 – vad de nya faktorerna ändrar och vad de inte ändrar · English: Energy carrier factors 2027 – what the new factors change and what they don't